| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 104 Th/s | 3068 W | SHA-256 |
Antminer S19j Pro can mine the SHA-256 algorithm with a hashrate equivalent to 104Th/s and having an estimated power consumption of 3068 watts.
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer S19j Pro (104Th) |
| Release | July 2021 |
| Size | 195 x 290 x 370mm |
| Weight | 13200g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Power | 3068W |
| Voltage | 12V |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 35 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$3.96 0.000049 BTC |
$118.89 0.001457 BTC |
$1,446.44 0.017731 BTC |
| Electricity | -$7.36 | -$220.90 | -$2,687.57 |
| Profit | -$3.40 | -$102.01 | -$1,241.12 |