| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 279 Th/s | 5301 W | SHA-256 |
Antminer S19 XP+ Hyd can mine the SHA-256 algorithm with a hashrate equivalent to 279Th/s and having an estimated power consumption of 5301 watts.
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S19 XP+ Hyd (279Th) |
| Also known as | Antminer S19 XP+ Hydro (279Th) |
| Release | Jan 2025 |
| Size | 410 x 170 x 209mm |
| Weight | 13400g |
| Noise level | 50dB |
| Cooling | Hydro cooling |
| Power | 5301W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 40 °C |
| Humidity | 10 - 90 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$9.45 0.000125 BTC |
$283.42 0.003745 BTC |
$3,448.22 0.045565 BTC |
| Electricity | -$12.72 | -$381.67 | -$4,643.68 |
| Profit | -$3.28 | -$98.26 | -$1,195.45 |