| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 177 Th/s | 5221 W | SHA-256 |
Antminer S19 Pro Hyd (177Th) can mine the SHA-256 algorithm with a hashrate equivalent to 177 Th/s and having an estimated power consumption of 5221 watts.
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer S19 Pro Hydro (177Th) |
| Also known as | Antminer S19 Pro Hyd (177Th) |
| Release | January 2023 |
| Size | 410 x 196 x 209mm |
| Weight | 17500g |
| Noise level | 50db |
| Cooling | Water cooling |
| Power | 5221W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 40 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (BTC) |
$7.15 0.000089 BTC |
$214.62 0.002656 BTC |
$2,611.15 0.032317 BTC |
| Electricity | -$12.53 | -$375.91 | -$4,573.60 |
| Profit | -$5.38 | -$161.30 | -$1,962.44 |