| Hashrate | Power | Algorithm |
|---|---|---|
| 1770 Th/s | 2839 W | X11 |
Antminer D9 can mine the X11 algorithm with a hashrate equivalent to 1770 Gh/s and having an estimated power consumption of 2839 watts.
| Manufacturer | Bitmain |
|---|---|
| Model | Antminer D9 (1770Gh) |
| Also known as | Antminer D9 1.77Th |
| Release | February 2023 |
| Size | 316 x 430 x 570mm |
| Weight | 16200g |
| Noise level | 75db |
| Fan(s) | 4 |
| Power | 2839W |
| Interface | Ethernet |
| Temperature | 5 - 45 °C |
| Humidity | 5 - 95 % |
| Daily | Monthly | Yearly | |
|---|---|---|---|
| Income (DASH) |
$10.27 0.245161 DASH |
$308.09 7.354829 DASH |
$3,748.47 89.483756 DASH |
| Electricity | -$6.81 | -$204.41 | -$2,486.96 |
| Profit | $3.46 | $103.69 | $1,261.51 |